Česko upravilo režimy pro zaměstnávání cizinců

Česká republika přijala od září 2019 nové změny týkající se projektů a režimů pro zaměstnávání cizinců. Místo šesti programů zavedla tři, roztříděné podle klasifikace uchazečů o práce.

Nový program obsahuje tři režimy, na základě kterých je možné přijmout pracovníky z následujících zemí: Ukrajiny, Černé hory, Srbska, Filipín, Indie, Kazachstánu, Moldavska a Mongolska. Těmito režimy jsou:

  • Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec;
  • Program kvalifikovaný zaměstnanec (určený pro středně a nízko kvalifikované migranty);
  • Program klíčový a vědecký personál (určený pro specialisty a manažery nadnárodních firem investujících v ČR, výzkumných organizací, technologických společností a obchodních společností typu start-up).
Firmy v Česku vyhledávají zaměstnance ze zahraničí

Stále platí, že v daných režimech není možné zaměstnávat nekvalifikované cizince. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvádí, že situace v České republice je podobná situacím v jiných západních zemích: Česko potřebuje pracovní sílu ze zahraničí. Příčin je hodně: jednou z nich je to, že Češi postupně ztrácí zájem o některé profese a řemesla. Z dalších zdrojů jsme zjistili, že se jedná především o profese dělníka, řidiče, uklízeče, kuchaře nebo svářeče.

Všechny programy mají stejný postup jako v režimu Ukrajina: zahraniční pracovníci dostávají prioritní přístup na zastupitelský úřad v přiděleném termínu. Je třeba mít na vědomí, že tyto projekty a režimy  jsou určeny přednostně pro firmy a zaměstnavatelé, které přináší zisk a fungují ve prospěch státu.

Věděli jste, že v České republice pracuje největší počet cizinců ze zemí EU? Přečtěte si víc v tomto článku!

Karyna Babkova

Karyna Babkova

Hello, dear readers! I am a Ukrainian student, currently studying for a Master's degree in Masaryk University and I am deeply honoured to have a chance to share with you some important and interesting information about living in Brno. Hopefully, you will find my articles useful and entertaining xx

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *