2020: Ministerstvo vnitra ČR přestalo pořizovat kopie některých dokumentů

Ministerstvo vnitra České republiky zavedlo letos změny, které se týkají všech expatů a zahraničních studentů žijících na území České republiky. Co je nového a jaké dokumenty musí mít připravené každý cizinec, když žádá o prodloužení dlouhodobého a trvalého pobytu v Česku?

Ministerstvo vnitra zavedlo letos změny týkající se kopií dokumentů.

Čím musí být vybaven každý cizinec, jenž Česku žádá o prodloužení svého víza? Odpověď je jasná: všechny doklady, které po něm požadují úředníci na Ministerstvu vnitra České republiky. Od 1. ledna tohoto roku ale nastala podstatná změna v práci s dokumenty: už není možné přinést originály a nechat udělat kopii přímo na místě, jak to bylo dříve. Pracovníci ministerstva vnitra nepořizují kopie dokumentů předkládané k žádostem a jiným podáním, proto je potřeba přinést buď originály dokumentů nebo jejich úředně ověřené kopie. Pořizované budou nadále jenom kopie cestovních a matričních dokladů jako rodný nebo oddací list. Přečtěte si víc o předešlých změnách v zákonech pro všechny cizince v tuzemsku!

Co se tím mění pro administrativu ve firmách, kde pracují cizinci? Lidé z HR oddělení by měli své zaměstnance vybavit originálem navíc pro účely pobytu. Tak bude mít expat doklad, který předloží v kanceláři ministerstva vnitra, až půjde žádat o prodloužení svého víza nebo o nové vízum.

Expat by měl předložit v kanceláři Ministerstva vnitra buď originály dokumentů nebo jejich úředně ověřené kopie.

Jak se k tomu vyjádřili naši kolegové, kteří pomáhají cizincům řešit jejich imigrační záležitosti?

Naše konzultantky v Praze a v Plzni ze vlastní zkušenosti tvrdí, že všechny originály si v různých odděleních ministerstva vnitra opravdu nechávají. Pražská konzultantka navíc říká, že měla pětičlennou rodinu a musela udělat pět kopií nájemní smlouvy, aby každý měl svou vlastní. Co se týče Brna, tak máme zkušenost, že například u pojištění nebo nájemní smlouvy stačí přinést ukázat originál a nechat obyčejnou kopii.

Máte navazující dotazy? Potřebujete poradit v administrativě pro vašeho kolegu ze zahraničí? Neváhejte si objednat pomoc našeho konzultanta.

Přihlaste se k našemu newsletteru a dostávejte novinky v zaměstnávání cizinců v Česku přímo do vaší schránky!

Karyna Babkova

Karyna Babkova

Hello, dear readers! I am a Ukrainian student, currently studying for a Master's degree in Masaryk University and I am deeply honoured to have a chance to share with you some important and interesting information about living in Brno. Hopefully, you will find my articles useful and entertaining xx

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *